E-Shop

Luca Scacchetti

Luca Scacchetti, Nisan 1952’de Milano’da doğdu. 1975 yılında Milano Teknik Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

O tarihten bu yana, Milano Teknik Üniversitesi’nden Avrupa Tasarım Enstitüsü’ne ve Milano’daki Brera Güzel Sanatlar Akademisi’ne kadar birçok kurumda ders verdi. 1990’dan 1995’e kadar Avrupa Tasarım Enstitüsü’nde bölüm başkanlığı yaptı.

1978 yılında şehir planlamadan mimari tasarımlara, iç mekanlardan inşaat işlerine kadar yayılan bir alanda çalışan Luca Scacchetti Mimarlık Stüdyosu’nu kurdu.

Mimarlar, şehir planlamacılar, tarihçiler, inşaat mühendisleri ve tasarımcılardan oluşan bir ekiple çalışmalarını sürdüren Scacchetti, İspanya, Fransa, ABD, Rusya, Japonya, Çin, Yunanistan, Kıbrıs, İsveç ve Kazakistan gibi birçok ülkede çalıştı.

Halen mobilya, aydınlatma ve küçük nesneler alanlarında İtalya’nın ve Avrupa’nın önde gelen şirketleriyle çalışmalarını sürdüren Scacchetti’nin eserleri İtalya başta olmak üzere pek çok ülkede sektör dergileri, gazeteler ve kitap çalışmalarıyla gerek mimari, gerek tasarım açısından incelendi.

İtalya, Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu ve ABD’de çeşitli konferans ve toplantılara katılan; mimarlık tarihi, mimari tasarım yöntemleri ve bu yöntemlerle endüstriye tasarımın ilişkisi konularında makaleler yazan ünlü tasarımcının eserleri üzerine dört derleme de yayımlandı:

– Forme oggretti architetture 1975-1985, F. Moschini (ed.), Kappa, Roma 1986
– Walking in Different Ways, V. Pasca (ed.), Tecno, Milano 1990 – Luca Scacchetti architetture, makaleler E. Ambasz, R. Bofill, A.
– Cantafora, F. Moschini, G. Motta, P. Portoghesi ve L. Scacchetti, Idea Books, Milano 1991
– Luca Scacchetti: disegni 1983-2002, C. Anguissola d’Altoé ve S. Biffi (ed.), makaleler P. Portoghesi, L. Scacchetti ve M. Brusatin, Motta, Milano 2003

Scacchetti, Milano’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Luca Scacchetti