E-Shop

Tarihçe

1972 yılında ünlü mimar Faruk Malhan tarafından kurulan Koleksiyon, tasarımın geleceğini şekillendirmek için “ileri görüşlü” ve “yenilikçi” vizyonu ile malzeme, form, renk ve üretim teknolojilerini sürekli takip eden ve uygulayan bir marka haline geldi. 50 yıllık bu tarihçede Koleksiyon'un "endüstriye hizmet eden tasarıma" olan sarsılmaz taahhüdü sadece gerçekleşmekle kalmadı, aynı zamanda markayı uluslararası beğeniye taşıyarak milyonlarca kişinin saygısını kazandı.

70

1972

Koleksiyon’un temelleri mimar Faruk Malhan tarafından 1972 yılında Ankara Demir sanayi Sitesi’ndeki küçük bir metal atölyesinde atıldı.

1976

Metal malzemeden üretilen tasarımlarla birlikte mobilyanın özü olarak kabul edilebilecek ahşap ve döşemeli ürünlere de başlandı. Ankara’da Mastaş Ahşap Üretim ve İstanbul’da Panda Döşemeli Üretim Tesisleri kuruldu.

1981

Ankara Kavaklıdere ve İstanbul Nişantaşı’nda açılan mağazalar ile birlikte Koleksiyon’un kaliteli, estetik ve özgün çizgisindeki özel tasarım ürünleri sunuldu. Böylece birçok kişi ve kuruluş, Koleksiyon’un kurduğu ortamlarda yaşamaya ve Koleksiyon ürünlerini kullanmaya başladı. 80’ler Türkiye’sinde artık, çağdaş düşünce ekseninde tasarım ürünü mobilyalara duyulan ilgi yoğunlaştı. Kullanışlılık, rahatlık, özgür ve özgün kavramlar değer kazanmaya başladı.

1988

Geniş ürün yelpazesi ve artan taleple birlikte Koleksiyon’un tüm üretim tesislerinin tek bir merkezde toplanmasına karar verildi. 2000’li yılların ihtiyaçları düşünülerek Tekirdağ’da 86 bin metrekarelik bir arazi üzerinde 15 bin metrekarelik kapalı tesislerle entegre bir teknolojik yatırım yapıldı. İleri bilgi teknolojisi ışığında planlanan bu yatırım bölge halkına 400 kişilik bir istihdam ve ülke ekonomisine ek bir katkı ile devreye girdi.

1994

Daha zengin ürün sunumu yapmaya ve hizmet kalitesini arttırmaya olanak sağlayacak bir satış merkezi olması amacıyla İstanbul Büyükdere’de 40 bin metrekare alana yayılmış bir bölgeye geçildi. Eskiden vinç fabrikası olan harap haldeki bu bölgenin iç ve dıştaki çevresinin en doğal haliyle tasarlanması düşüncesinden yola çıkılarak çevresinde çam, ladin, köknar, ceviz, meşe ağaçlarından oluşan küçük bir orman oluşturuldu. Eski yapının ana referanslarını koruyan mimari çözümlerin oluşturduğu bu merkezde yerli ve yabancı tasarımlar sergilenmeye başlandı. Böylece yurt içinde dekorasyona bütünsel bir yaklaşım getiren ilk büyük mağazacılık anlayışı ortaya çıktı.

Koleksiyon aynı yıl global pazarda en büyük ofis mobilya fuarlarından Almanya’daki Orgatec Fuarı’na katıldı.

1997

Evi bir bütün olarak sunmayı amaçlayan Koleksiyon taşınabilir mobilyalar yanında estetik kültürün yansıtıldığı ‘mutfaklar’, emeğin ve teknolojinin birleştirildiği ‘kapılar’ üretmeye ve sunmaya başladı.

1998

Koleksiyon Çevre Bakanlığı tarafından “Çevre Beratı” ile ödüllendirildi.

88

2000

Koleksiyon yeni düşünce, yeni standart ve yeni tasarım kavramlarını sentezleyen “yüksek kalitede mobilya tasarımı” anlayışıyla, endüstri ürünlerinden çok, düş ve düşüncelerin ürünlerini yaratmaya çalışan bir tasarım firması olarak büyük mağazacılık anlayışını ilk defa sergiye açtı.

2006

Tekirdağ’daki 86 bin metrekarelik alanda kurulu Koleksiyon Üretim Tesisleri’nin 13 bin m2’lik kapalı alanı 34.000 m2’ye çıkarıldı.

2009

Koleksiyon gittikçe büyüyen ürün seçkisi Koleksiyon Holding bünyesinde ayrı ayrı markalarla hizmet vermeye başladı. Koleksiyon Contract&Office markası ofiste insan ve yeni çalışma kültürü üzerine odaklanırken, Koleksiyon Home markası evde yeni bir yaşam alanı kurgusu oluşturdu.

2011

Tekirdağ’daki fabrikada gerçekleştirilen 6 milyon Euro’luk yatırımla mobilya sektörüne yeni bir ivme kazandıran CNC kontrollü tam otomatik hat faaliyete geçirildi. İstasyonları ve kurgusu son teknolojiye göre tasarlanan bu hat dakikada üretilen panel mobilya adedini 12 katına çıkarttı. Ayrıca aynı sene Londra’nın yaratıcı kalbi sayılan ve birçok uluslararası önemli markanın yer aldığı Clerkenwell bölgesinde 800 m2’lik büyük bir mağaza açıldı.

Koleksiyon ile Serbest Mimarlar Derneği’nin uzun soluklu projesi “Koleksiyon / SMD Mimarları Ağırlıyor” projesi başladı. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde mimari sergiler gerçekleştirildi.

Londra’da mimarların konumlandığı Clerkenwell bölgesinde 800 m²’lik mağazasını açmıştır. Londra’da yer alan etkileyici mağazası ile pazara tasarım odaklı bir marka olarak kendini kabul ettirmiş ve geçen 10 sene içinde yirmiye yakın büyük sergi ve davet ile iletişimini uluslararası boyutta sürdürmüştür.

2000

2012

Koleksiyon çalışma kültürüne yenilikçi bir bakış açısı getiren ‘Ortak Yaratım’ (Co-creation) teması Almanya/Köln’de gerçekleştirilen ve global pazarın en büyük ofis mobilya fuarlarından sayılan Orgatec’te ilk kez tanıttı.

2013

Koleksiyon, yeni tema ve tasarımları Kolombiya’da açılan yeni noktayla Güney Amerika’ya taşındı. Bogota’daki mağazayla bu coğrafyadaki ilk Türk ofis mobilya markası oldu. Ayrıca Londra’da Super Brands ve Canada’da IIdex Fuarları’na tek Türk markası olarak katıldı. Aynı yıl ‘Bizim Evimiz’ teması altında Mezopotamya coğrafyasından esin alan ev mobilyaları tanıtıldı.

2014

Koleksiyon 1994 yılından bugüne aralıksız katıldığı, global ofis pazarının en büyük fuarlarından Orgatec’te bir kez daha yer aldı. ‘REwork’ başlığı altında çalışma alışkanlıklarını değişime davet eden tasarımlar ilk kez kamuya sunuldu.

2015

‘REwork’ başlığı altındaki yenilikçi tasarımlar ilk kez yurt içinde tanıtıldı. Ofis pazarının öncü fuarlarından olan ve Amerika’da düzenlenen NeoCon’a ilk defa yer alındı. Ayrıca markanın aynı coğrafyadaki ilk ofisi New York’ta açıldı.

Londra’da 2011 yılında açılan mağazanın akabinde temsilcilikler ile olan ilişkilerini de zaman içinde köklendirmiştir.

2016

Mobilya, aksesuar, aydınlatma ve halı ürünlerinin teşhiri için Ankara’daki merkez mağazasını Çayyolu mevkiine taşımıştır. TS ISO 10002 (Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi) belgesi alınmıştır.

2017

5746 sayılı Kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerden yararlanması adına Tasarım Merkezi Belgesi alınmıştır.

TS EN ISO 50001 (Enerji Yönetim Sistemi) ve TS ISO/IEC 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) belgesi alınmıştır. Koleksiyon Mobilya’ya BIFMA (Business and Institutional Furniture Manufacturers’ Association) (Ofis ve Kurumsal Mobilya Üreticileri Derneği) tarafından Şirket’in 1 Şubat 2017 tarihinden 31 Ocak 2018 tarihine kadar Ofis ve Kurumsal Mobilya Üreticileri Derneği’nin uluslararası üyesi olduğunun belirtildiği sertifika verilmiştir.

2019

Koleksiyon Mobilya İngiltere’deki mağazası yerine yurt dışında yer alan temsilciliklerini artırmayı planlamış; “Saville Row” isimli yılların birikimine sahip ofis mobilyaları bayisi içinde yalnızca şirketin ürünlerinin sergilendiği 1000 metrekarelik bir mağazaya geçmiştir.

Fransa pazarında etkin olan “RBC” adlı markanın mimarı olan kurucusu Koleksiyon Mobilya ile iş birliğine gitmiştir. Paris, Lyon ve Montpellier şehirlerindeki mağazalarında Koleksiyon markasını, Avrupa’nın önde gelen ilk 5 markası ile yan yana konumlandırmış ve sergilemektedir.

Fransa’nın en büyük yerleşim planlama danışmanlığını yapan “CBRE” firması ile Paris’in merkezinde “Allergan” markasının genel müdürlüğünde bir proje gerçekleştirilmiştir. Polonya, İsrail, Bulgaristan, Azerbaycan, Türkmenistan, Singapur, Hong Kong, Sydney’de pazarın önde gelen satış temsilcilikleri ile iş birlikleri yapılmıştır.

2021

1 yıl süre ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Şirket’in Üretim Merkezi’nde üretmiş olduğu masa, koltuk, kanepe, puf, büro koltuğu ve büro mobilyası, sandalye, bölücü panel ve çalışma istasyonu ile yatak odası mobilyası için geçerli olmak üzere Yerli Malı Belgesi alınmıştır. Şirket, 02.03.2015 tarihinden beri Yerli Malı Belgesi’ni her yıl düzenli olarak almaktadır.

2022

50 yıldır çağdaş tasarıma yöne veren Koleksiyon Mobilya halka arz oldu. Borsa İstanbul’da gerçekleşen gong töreni ile borsada işlem görmeye başlayan Koleksiyon Mobilya’nın halka arzının büyüklüğü 156,4 milyon TL oldu.

Tekirdağ’da bulunan Koleksiyon fabrikasının 20.000 m2 büyüklükteki çatısı üzerine 1.980 kWe kurulu güçte fotovoltaik güneş enerjisi sistemi kuruldu. Böylece yıllık 3.250.000 kWh elektrik üretilerek fabikanın toplam enerji ihtiyacı karşılanmış oldu.